Ahşap Koruma Yöntemleri

Koruma Yöntemleri

Ahşabın biyolojik ve fiziksel etkenlere karşı korunmasını 2 ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlardan birincisi Ön Koruma olarak adlandırdığımız ve kimyasal yollarla yapılan emprenye işlemi, ikincisi ise UV dayanımlı vernik, boya ve yağ uygulamaları ile yaptığımız koruma yöntemi.

image002Ön Koruma ( emprenye ); Ahşabın başlıca düşmanları olan termitler, mantarlar, böcekler, vb etkenlerin biyolojik hasarlara yol açarak, halk arasında çürüme olarak adlandırılan, yapısal bozulmalar yaratmasını önlemek amacı ile ahşaba zehirli kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemidir. Bu işlem birkaç farklı metot ile yapılabilir. En yaygın kullanılanları daldırma ve vakum basınç tesisleridir.

Vakum basınç tesislerinde çalışma prensibi itibari ile, öncelikle emprenye işlemi uygulanacak ahşap malzeme kazan içerisine alınır. Vakum işlemi uygulanarak ahşabın gözeneklerinin duyarlı hale gelmesi sağlanır. Devamında vakum altında basınç etkisi ile emprenye kimyasalının ahşaba nüfuz etmesi sağlanır. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken noktalar emdirme işleminin ilk vakum bırakılmadan basınç ile birlikte yapılması ve malzemenin bir miktar yüzme hareketi yapabilmesine olanak verecek kadar gevsek bağlanmasıdır. Daha sonra kazandan çıkarılan emprenye edilmiş malzeme kurumaya bırakılır.

Daldırma yönteminde ise, içerisine emprenye kimyasalı doldurulan bir kaba ahşap malzeme daldırılarak bir miktar beklenir ve çıkarılıp kurumaya bırakılır.

image003Boya ve Vernik Uygulamaları; Ahşabın ön koruma ile koruma altına alınmasından sonra hava şartlarına( güneş, yağmur, kar vb ) karşı da koruma altına alınması gerekir. Bu noktada devreye ahşabın nefes alıp vermesini kesmeyen, ahşap koruma ürünleri girer. Günümüzde su bazlı, sağlık sertifikalı, UV direnci yüksek ve ahşabın uzun yıllar ilk günkü halini muhafaza etmesini sağlayan ahşap koruyucular vardır. Biz Tever Ahşap Pencere olarak temsilcisi olduğumuz VERNITES® markalı ahşap koruma ürünlerini tavsiye etmekteyiz.

Teknik Özellikler

Ahşabın hücre yapısı;
% 40 – 50 Selüloz
% 20 – 35 Hemiselüloz
% 20 Lignin
% 0 – 5 Yabancı Maddelerden meydana gelir.

Devamı...

Bize Ulaşın
Nato Yolu Cad. No:46
Dudullu – Ümraniye / İSTANBUL
İletişim
Tel : +90 (216) 622 03 10-11
Tel : +90 (216) 527 45 15
Fax: +90 (216) 527 45 16
info@teverahsap.com

Kalite